Archiwum 05 kwietnia 2014


kwi 05 2014 Wózki inwalidzkie dla osób po udarze
Komentarze: 0

Najczęściej pojawiające się skutki udaru to niepełnosprawność ruchowa. Osoby, które przeszły udar, najczęściej potrzebują pomocy osób trzecich aby móc w funkcjonować. Zazwyczaj osoby, które przeszły udar, nie są w stanie już wrócić do aktywności zawodowej. Potrzebny jest wózek inwalidzki, a także innego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny.

Pacjenci po udarach mają problemy z pionizacją ciała, potrzebne są im na co dzień pionizatory oraz wózki inwalidzkie z funkcją pionizacji ciała. Wózki inwalidzkie powinny być także wyposażone w najróżniejsze elementy dodatkowe, które będą utrzymywały ciało w równowadze. Wszystko tutaj zależy od tego jak rozległy był udar, jednakże w większości przypadków jeśli już dochodzi do udaru, to sprawa jest poważna.

Pacjenci po udarach są również skazani na problemy z utrzymaniem równowagi ciała. W obrazie neurologicznym obserwuje się również niemożność wykonania ruchu celowego. Niekiedy zaburzeniom ulega także świadomość - pacjenci zdają się odpływać. Często też w przypadku pacjentów udarowych mamy do czynienia z zaniknięciem widzenia na jedno oko. Występuje nierzadko zanikniecie odruchów skórnych, a także spastyczność, czyli wzmożone napięcie mięśniowe. Do tego rodzaju schorzenia potrzebny jest odpowiedni wózek inwalidzki - nie każdy wózek jest przygotowany do obsługiwania przez pacjentów spastycznych. Niektórzy pacjenci mają w przypadku udarów problemy z zaburzonym czuciem głębokim. Czucie głębokie jest upośledzone wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie odczuć w jakiej pozycji znajduje się nasza cześć ciała. Zaburzenie czucia w sposób głęboki powoduje, że chory ma poważny problem z chodzeniem w dłuższej perspektywie.

kwi 05 2014 Jak rozpoznać udar?
Komentarze: 0


Jednym z największych mitów, jakie pokutują w społeczeństwie od lat jest przeświadczenie, że udar to zrządzenie losu, któremu nie można zaradzić, nie da się przewidzieć i jego skutki to przypadkowe zrządzenie losu. Tak naprawdę na udar pracujemy przez całe lata, kiedy nieodpowiednio się odżywiamy, nie uprawiamy sportu, palimy papierosy i nadmiernie spożywamy alkohol oraz stresujemy się na co dzień nadmiernie. Wszystkie te czynniki doprowadzają nasz organizm do  ruiny, bo odbija się w zwiększonym ryzyku występowania nie tylko udaru, ale również innych chorób sercowo-naczyniowych.
Czym jest udar mózgu i do czego może doprowadzić? Według definicji wypracowanych przez WHO, udar mózgu do ogniskowe nieprawidłowe działanie mózgu, które trwa przez dłużej niż dwadzieścia cztery godziny. Udar może być również całościowy, jednakże wtedy szybko doprowadza do zgonu pacjenta.

Jak rozpoznać udar?
Jeśli pacjent skarży się na zaburzenie czucia występujące po jednej tylko stronie ciała, oznacza to, że mamy najpewniej do czynienia ze zjawiskiem neurologicznym, które natychmiast powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Jeśli człowiek odczuwa mrowienie po jednej tylko części ciała, również powinno nas to zaniepokoić. Pacjenci z udarem często także mają wykrzywioną twarz, opada im jeden kącik ust - należy z tym niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ponadto, dość wyraźnym objawem wystąpienia udaru jest zaburzenie mowy, a także osłabienie kończyn. Jeśli pacjent nie jest w stanie samodzielnie założyć jednego z butów, wtedy jest to znak, że możemy mieć do czynienia właśnie z udarem mózgu. Charakterystyczne dla udaru mózgu jest także zaburzenie zmysłu wzroku po jednej tylko stronie mózgu, a więc osoby, które są po udarze, najczęściej widzą tylko na jedno oko.
Wszystkie te objawy powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem, który będzie w stanie postawić diagnozę oraz opracować dalszy plan leczenia.